Урок №10. Адресація. Формули.Правила запису формул у табличному процесорі. Копіювання і переміщення формул. Поняття про модифікацію формул при копіюванні.
Цілі:
·
навчальна: познайомити з
правилами запису формул у табличному процесорі, копіюванням та переміщенням
формул, поняттям про модифікацію при копіюванні;
·
розвивальна: розвивати логічне мислення;
формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i
робити висновки;
·
виховна: виховувати інформаційну
культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
Тип уроку:
·
засвоєння нових знань; формування вмінь і
навичок;
Обладнання та наочність:
комп’ютери, підручники, презентація, проектор.
Програмне забезпечення: Microsoft
Office Excel 2007
Хід уроку
І. Організаційний етап
·
Привітання з класом
Доброго дня, діти.
·
Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми познайомимось з правилами запису
формул у табличному процесорі, копіюванням та переміщенням формул, поняттям про
модифікацію при копіюванні.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Копіювання
формул є невід’ємною і найбільш часоекономлюючою складовою табличного процесора
котра пришвидшить нашу роботу в рази.
Не
забувайте про правила поведінки на уроці. (Слайд2).
ІІІ. Актуалізація опорних знань
·
Повторення раніше вивченого матеріалу (Слайд3)
1. У яких форматах, можна подати числові дані?
2. Значення яких властивостей можна встановити для
символів у клітинках? Які засоби для цього існують?
3. Значення яких властивостей можна встановити для
клітинок електронної таблиці? Які засоби для цього існують?
IV. Вивчення нового матеріалу
Слайд4. Вводити формули
зручно в область fx котра є
збільшеною та зручнішою для запису. Після введення формули, якщо вона вас
влаштовує тиснемо на enter, в іншому ж випадку esc.
Слайд5. Існує декілька правил
для запису та використання формул:
·
2*(3+7)=? - не можна пропускати оператори
·
2*3+7=? - пріоритет діє за прийнятими правилами в
математиці
·
-5^2=? Пріоритет
знаходження протилежного числа вищий. Тому = 25
·
100*25% Для
знаходження відсотків можна множити на відсотки
·
Формули не
записуються дробом! Тому буде наступний. Вигляд: (25+15)/(3+7)
Слайд6. Формула в Excel – це вираз який задає порядок обчислення в електронній
таблиці.
Слайд8. Посилання дуже
зручні через те, що як тільки якесь із чисел змінюється тоді формула
автоматично перераховується.
Слайд9-12. При роботі в
табличному процесорі ви можете зустрітись з рядом помилок. Наприклад:
·
########### -
дані не вміщаються в коміру. Розширюємо комірку і проблема вирішена.
·
#ДЕЛ/0 (#Div/0)
– ділення на нуль неможливе
·
#ЗНАЧ! (#VALUE!)
– невірне використане значення (ось як в даному прикладу ми не можемо при
множені використати текст)
·
#ИМЯ (#REF!) –
неправильне посилання (використане посилання на комірку якої не існує).
Слайд13. Погляньте на
таблицю. Проаналізуйте її та подумайте. Яким чином зміниться формула при
копіюванні праворуч.
Слайд14. Модифікація – це процес який відбувається при копіювання формули, яка
містить посилання на інші комірки, в результаті чого може відбутись автоматична
зміна посилань.
Слайд15. Посилання, яке модифікується під час копіювання формули, називається відносним.
Посилання, яке не модифікується під час копіювання формули, називається абсолютним.
Посилання в якому при копіюванні формули модифікація відбувається або по
стовбцях, або по рядках, називається мішаним.
Слайд16-17. Абсолютна
модифікація позначається додаванням знаку $ до назви комірки. Наприклад $A$2.
Слайд18-19. Для того, щоб дані
не змінювались по рядку потрібно додавати знак долара на наступною схемою -
A$2.
Слайд20-21. Коли ж потрібно,
щоб формула не змінювалась по стовпцю встановлюємо долар до назви рядка.
Цікаво
знати
Слайд22. Radius –
пристрій на основі натурального екстракту хризантем для відлякування комах.
V. Усвідомлення набутих знань й
формування вмінь та навичок
·
Практичне завдання (Слайд23-24)
Створіть дану таблицю та початкову формулу для
комірки F3 = =(C3+D3)-((C3+D3)*E3) Методом проб дізнайтесь які 2
модифікації будо використано, щоб числа в діапазоні F3:G5 співпадали при
копіюванні.
·
Релаксація
Вправа для профілактики
короткозорості та порушення зору
Ця зарядка
дозволить зняти напругу і зміцнити очні м'язи.
Так
само, як в іграх на розвиток дрібної моторики, в цій вправі нам на допомогу
приходять віршики-потішки. Малюки набагато охочіше виконують вправи, в яких
простежується певний ритм і форма. Можна використовувати такий вірш:
Сидимо в автобусі
ми,
Дивимось на всі
боки.
(дивимося
вправо-вліво не повертаючи голови)
Дивимося вгору,
дивимось униз
А автобус наш
стоїть, що ж це він притих?
(замружуватися)
Внизу річка -
глибоко,
(відкриваємо очі і
дивимося вниз, на кінчик носа, не опускаючи голови)
Вгорі пташки -
високо.
(дивимося вгору,
на точку між бровами)
Двірники -
туди-сюди
Витирають
личенько.
(швидко моргаємо)
Колеса
закрутилися,
Вперед ми
покотилися.
(Здійснюємо
кругові рухи очима)
Поясніть
малюкові і покажіть на своєму прикладі, як виконувати цю вправу, не обертаючи
головою.
VI. Підведення підсумків уроку
·
Бесіда за питаннями (Слайд25)
1. Що таке формула?
2. Для чого створювати формули в табличному процесорі?
3. Що таке модифікація?
4. Чим відрізняється абсолютна модифікація формул
від мішаної?
VIІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 4.4