9 лист. 2018 р.

Конспект уроку 9 клас Урок №19. Етапи комп’ютерного моделювання.


Урок №19. Етапи комп’ютерного моделювання.
Цілі:
·        навчальна: познайомити з етапами моделювання та реалізувати моделювання відповідно поставленої задачі на основі середовища розробки програм Lazarus;
·        розвивальна:  розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
·        виховна:  виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
Тип уроку:
·        засвоєння нових знань; формування вмінь і навичок;

Обладнання та наочність: комп’ютери, підручники, презентація, проектор.
Програмне забезпечення: Lazarus
Хід уроку
І. Організаційний етап
·        Привітання з класом
Доброго дня, діти.
·        Повідомлення теми і мети уроку
Продовжуємо тему моделювання навчимось реалізовувати моделювання відповідно поставленої задачі на основі середовища розробки програм Lazarus
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Побудова моделей та розрахунок обчислень на комп’ютері дуже потрібне вміння, яке неодноразово спростить вам життя.
Не забувайте про правила поведінки на уроці. (Слайд2).
ІІІ. Актуалізація опорних знань
·        Тестування учнів (Слайд3-4)
Відкрийте файл на робочому столі з назвою «ДЗ – 9.07». Для проходження тесту вам пропонується 4 хвилин та 8 запитань, що складає 30 секунд на відповідь до одного питання.
·        Повторення раніше вивченого матеріалу (Слайд5)
1.     Що таке модель об’єкта або явища? Які існують типи моделей за способом подання?
2.     У яких формах можна подати інформаційні моделі?
3.     Які види інформаційних моделей можуть бути подані з використанням графічних редакторів, редакторів презентацій, текстових процесорів?
IV. Вивчення нового матеріалу
Слайд6. Як ми уже говорили на минулому уроці інформаційні моделі можна подавати за допомогою графіки, таблиць, слів та комп’ютерів. Сьогодні ми займемось саме комп’ютерним моделюванням.
Слайд7. Розглянемо етапи моделювання на основі задачі «Використовуючи комп’ютер, розробити проект шкільного спортивного майданчика»
Слайд8-9. Першим етапом є постановка задачі на якому ми з’ясуємо об’єкти, що хочемо помістити на майданчику (баскетбольний майданчик, волейбольний майданчик, тенісний корт, майданчик для футболу, гімнастичні тренажери або інше). Та з’ясуємо наш кошторис.
Слайд10. На етапі побудови інформаційної моделі проведемо необхідні розрахунки та визначимо формули для подальшого обрахування та побудови інформаційної моделі.
Слайд11. На етапі вибору програмних засобів визначимось зі способом реалізації. Якщо ми вирішимо використати прикладні програми, то далі потрібно:
1.     Вибрати ті засоби цих програм, які нададуть можливість створити потрібний проект.
2.     Скласти алгоритм його створення, враховуючи вибрані засоби програми.
3.     Виконати складений алгоритм і отримати комп’ютерну модель проекту майданчика.
Слайд12. Та на етапі реалізації створимо нашу модель.
Слайд13. Якщо ж ми вирішимо скласти власну програму для розв’язування цієї задачі, то перш за все потрібно вибрати мову програмування. Після цього треба:
1.     Скласти алгоритм (алгоритми) розв’язування задачі.
2.     Скласти програму вибраною мовою програмування відповідно до складених алгоритмів, розробити інтерфейс користувача програми.
3.     Запустити складену програму на виконання, увести вхідні дані й одержати кінцеві результати (у даній задачі — комп’ютерну модель проекту майданчика).
Слайд14. Завдання нашого уроку «На торговельній базі зберігаються товари, які виготовлено в Україні та імпортуються до різних країн. Відомо їхні назви і ціни у гривнях. Перевести ціни товарів у долари, євро і фунти стерлінгів»
Слайд15. 1 етап – Аналіз умови здачі


Слайд16-17. 2 етап – Побудова інформаційної моделі. Визначимось з формулами, які ми будемо використовувати:



Слайд18. Визначимось на 3 етапі з програмними засобами. Якщо ми оберемо табличний процесор тоді нам потрібно буде скласти алгоритм саме для цього середовища.
Слайд19-20. 4 етап – Складання алгоритму розв'язування
1.     Увести у клітинку A3 текст «Курс долара».
2.     Увести у клітинку A4 текст «Курс євро».
3.     Увести у клітинку A5 текст «Курс фунта стерлінгів».
4.     Увести у клітинку В3 значення курсу долара.
5.     Увести у клітинку В4 значення курсу євро.
6.     Увести у клітинку В5 значення курсу фунта стерлінгів.
7.     Увести у клітинку C2 текст «Назва товару».
8.     Увести у клітинку D2 текст «Ціна у гривнях».
9.     Увести у клітинку E2 текст «Ціна в доларах».
10. Увести у клітинку F2 текст «Ціна в євро».
11. Увести у клітинку G2 текст «Ціна у фунтах стерлінгів».
12. Увести у клітинки стовпця С, починаючи з клітинки С3, назви товарів, наявних на базі: Міксер, Торшер, Телевізор, Пилосос.
13. Увести у клітинки стовпця D, починаючи з клітинки D3, ціни товарів у гривнях.
14. Увести у клітинку Е3 формулу =Округл(D3/$В$3;2).
15. Увести у клітинку F3 формулу = Округл(D3/$В$4;2).
16. Увести у клітинку G3 формулу = Округл(D3/$В$5;2).
17. Виділити клітинки діапазону Е3:G3.
18. Скопіювати вміст клітинок виділеного діапазону у відповідні клітинки стовпців Е:G.
Слайд21. 5 етап – Отримання комп’ютерної моделі

Слайд22. 6 етап – Дослідження отриманих результатів. 7 етап – Використання отриманого табличного документа
Слайд23. Повернемось до 3 етапу та оберемо середовище розробки програм Lazarus.
Слайд24. 4 етап – Складання алгоритму розв'язування
Слайд25-38. 5 етап – Складання комп’ютерної програми

var
  Form1: TForm1;
  uah,kd,ke,kf,d,e,f:real; // оголошуємо змінні програми
implementation
{$R *.lfm}
{ TForm1 }
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
uah:=StrToFloat(Edit1.Text); // зчитуємо вартість товару в гривнях
kd:=StrToFloat(Edit2.Text); // зчитуємо курс долара до гривні
ke:=StrToFloat(Edit3.Text); // зчитуємо курс євро до гривні
kf:=StrToFloat(Edit4.Text); // зчитуємо курс фунта до гривні
d:=uah/kd; // визначаємо ціну в доларах
e:=uah/ke; // визначаємо ціну в євро
f:=uah/kf; // визначаємо ціну в фунтах стерлінгів
Edit5.Text:=FloatToStrF(d,ffFixed,5,2); // виводимо результат в доларах
Edit6.Text:=FloatToStrF(e,ffFixed,5,2); // виводимо результат в євро
Edit7.Text:=FloatToStrF(f,ffFixed,5,2); // виводимо результат в фунтах
end;
end.       
Слайд39. 6 етап – Отримання комп’ютерної моделі

Слайд40. 7 етап – Дослідження отриманих результатів. 8 етап – Використання програми
Слайд41. DoBot M1 – зменшена версія робота для оптимізації роботи.
V. Усвідомлення набутих знань й формування вмінь та навичок
·        Практичне завдання (Слайд42-43)
Інструктаж вчителя. Роздача інструкційних карток.
·        Релаксація
Вправа для профілактики короткозорості та порушення зору
Раз, два –
Рівно голова!
Три, чотири, п’ять –
Нумо очі закривать!
Шість, сім –
Розплющують очки всі!
На вісім знов позакривали,
Міцненько так їх потримали
Та й все спочатку розпочали.
П’ять разів отак зробили,
За комп’ютер знову сіли
VII. Підбиття підсумків уроку
·        Бесіда за питаннями (Слайд44)
1.             Які етапи комп’ютерного моделювання ви знаєте? Схарактеризуйте кожен з них.
2.             Що таке комп’ютерний експеримент? Наведіть приклади.
VIIІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 5.1. Виконати завдання 1Б та 3А (ст. 142) Підготуватись до практичної роботи

Інструкційна картка  - Етапи комп’ютерного моделювання.
Завдання
1.     Створити на робочому столі папку та назвати її власним прізвищем та ім’ям.
2.     Відкрийте середовище Lazarus (Пуск – Всі програми – Lazarus – Lazarus)
3.     Створіть форму за продемонстрованим зразком

4.     Запрограмуємо клавішу «Перевести». Сірим кольором виділений наявний програмний код. Чорним той, що потрібно ввести.
var
  Form1: TForm1;
  uah,kd,ke,kf,d,e,f:real;
implementation
{$R *.lfm}
{ TForm1 }
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
uah:=StrToFloat(Edit1.Text);
kd:=StrToFloat(Edit2.Text);
ke:=StrToFloat(Edit3.Text);
kf:=StrToFloat(Edit4.Text);
d:=uah/kd;
e:=uah/ke;
f:=uah/kf;
Edit5.Text:=FloatToStrF(d,ffFixed,5,2);
Edit6.Text:=FloatToStrF(e,ffFixed,5,2);
Edit7.Text:=FloatToStrF(f,ffFixed,5,2);
end;
end.       

5.     Створену програму зберегти у власній папці та скомпілювати.